Про відповідальність власників банків

У поточному році громадськість стала свідком масового банкрутства українських банків. Така ситуація спричинена, як фінансовим становищем держави, так і не в останню чергу правопорушеннями в банківській сфері, зокрема значним обсягом виданих кредитів компаніям, що пов’язані з власниками банків.

Закон №2085 – це надважливий крок щодо подолання корупції та деолігархізації економіки держави.

Разом з тим, окремі положення Закону засвідчують, що ефективне застосування на практиці норм Закону буде неможливим, оскільки:

  1. Відповідно до норм цивільного законодавства, відшкодуванню підлягає пряма шкода. В Законі зазначено: «Фонд або уповноважена особа Фонду має право звернутися до керівників банку, контролерів, кінцевих бенефіціарних власників банку, інших власників істотної участі з вимогою про задоволення за рахунок їх майна частини вимог кредиторів банку у разі, якщо дії чи бездіяльність таких осіб призвели до понесення банком збитків та/або завдання шкоди інтересам вкладників та інших кредиторів банку і оціночна вартість ліквідаційної маси банку, затвердженої Фондом, є меншою за вимоги, включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів». Тобто умовою відповідальності є різниця між вимогами та оціночною
  2. Умовою відшкодування збитків є наявність складу правопорушення (дія, бездіяльність, наслідки та причинний зв’язок між ними). Норма Закону, яка передбачає, що сума позову не може бути меншою за різницю між вимогами, включеними до реєстру акцептованих вимог кредиторів, та оціночною вартістю ліквідаційної маси банку, затвердженої Фондом, не гарантує реального стягнення збитків. Оскільки, по банківських операціях буде досить важко довести причинний зв’язок, між діями та наслідками.
  3. Відшкодування збитків є цивільною відповідальністю. Відповідно до положень конституції , Закони України не мають зворотної дії. Це означає, що власники банків, у які на даний час введена тимчасова адміністрація, або які знаходяться в процедурі ліквідації не нестимуть жодної відповідальності.

Тобто прийнятий Закон України не буде ефективним інструментом у боротьбі із правопорушеннями в банківській сфері.

При будь-якому, повному або частковому, використанні текстових і графічних матеріалів сайту, hyperlink на www.prav.in.ua обов'язкове.
Яндекс.Метрика
44444